Produktinformation
Artikelnummer 38633
Flügger Epoxy Golvfärg 2K
Flügger Epoxy golvfärg ger en blank och extra slitstark yta. Du bör välja denna epoxifärg om du ska måla ett betong- eller trägolv som måste tåla extra slitage.
Epoxy golvfärgen är en populär och stark 2-komponents epoxifärg för användning på betong och trä (vid målning på trä måste träet vara stabilt och inte kunna röra sig). Färgen kan nyanseras i 32 populära färger och är ett utmärkt val för kök, butiker med mera. Dessutom är den en diffusionsöppen epoxifärg. Epoxin är idealisk för områden med lätt trafik, slitage och kemisk påverkan.
Innan du målar
För bästa resultat måste underlaget vara rent, torrt och hållbart. Eventuella gamla färglager måste avlägsnas genom slipning, och löst material ska tas bort. Nya betonggolv bör härda i minst en vecka och vara fria från smuts och oljor.
Blanda komponent A (härdare) och komponent B (bas) noggrant genom att hälla ihop dem i den större av de två burkarna. Använd en visp på en borrmaskin och blanda i cirka 2 minuter tills du får en homogen blandning. När komponenterna är blandade har du maximalt 1 timme på dig att applicera epoxifärgen innan den blir för tjock på grund av härdningen. Se därför till att allt är förberett innan du börjar blanda färgen.
Om du målar över en befintlig färg är det viktigt att matta ner ytan genom slipning och avlägsna all lös färg.
När du målar
Applicera epoxifärgen enkelt med en målarrolle för golvoch eventuellt en pensel för hörn och kanter. Använd gärna en korthårig roller för en slätare finish.
För sugande underlag kan det första lagret spädas med upp till 20 % vatten (vi rekommenderar normalt 10 %). Applicera färgen i två lager med pensel eller roller för optimal hållbarhet. Se till att ha god ventilation så att vattnet avdunstar innan färgen härdar. Undvik hög luftfuktighet över 85 %, eftersom detta kan leda till en matt och ojämn yta. Yttemperaturen bör vara minst +10°C, och golvvärmen bör vara avstängd under appliceringen och det första dygnet efteråt.
Vi rekommenderar alltid två lager, om du inte enbart täcker samma färg. Vi avråder från att dela upp satsen, men om du gör det måste du väga upp komponenterna noggrant.
Efter målning
Låt färgen härda helt innan golvet tas i bruk. Normalt kan ytan användas efter 10 timmar vid 20°C och 60 % RF. Rengör verktygen med vatten, men undvik att skölja ut rester i avloppet. Det kan vara svårt att rengöra verktygen helt, så räkna med att använda nya verktyg till nästa strykning.
Flügger Epoxy Golvfärg är idealisk för miljöer där hållbarhet och estetik är avgörande. För mer information om miljö, avfallshantering och säkerhet, se databladet.
- Bruksklart golv efter 10 timmar
- Extra slitstark yta
- Kemikalieresistent
- Pensel eller rulle.
- Blandningsförhållanden: Blanda komponent A (härdare, hela förpackningen) blandas med komponent B (bas, hela behållaren) och rör om noggrant.
- Maskinblanda vid låga varvtal i 4–5 minuter om behållaren är större än 1 L.
- Välj redskap efter vilken ytfinsh som önskas
- Måla vått-i-vått och avsluta med att stryka/rulle i samma riktning
- Använd alltid samma satsnummer på angränsande/sammanhängande ytor
- Skillnader i ytstruktur kan leda till färgavvikelser
- Kyla/värme kan påverka färgens viskositet
- Kondensbildning under torkning/härdning får inte förekomma.
- Kyla och ökad fuktighet förlänger torktiden, genomhärdningen och tiden för övermålning
- Ökad temperatur och låg luftfuktighet ger kortare torknings- och genomhärdningstid
- Genomför alltid en provbehandling för att kontrollera och godkänna vidhäftning och resultat.
- Ta bort cementhud och curing genom maskinslipning.
- Ta bort löst material och färg genom rengöring och slipning.
- Ta bort smuts, sot, fett, vax och förorenande material med Fluren 37.
- Tvålrester tas bort med Fluren 33.
- Slipa hårda, blanka hårda ytor matta.
- Reparera betongskador med betong.
- Sprickor, ojämnheter och hål måste spacklas med epoxispackel.
- Absorberande och porösa betongytor grundas med Epoxigolvfärg utspädd med 20% vatten och trä grundas med Stop Primer.
- Bäst hållbarhet uppnås med två behandlingar.
- Väntar man mer än 24 timmar mellan behandlingarna, måste ytan mattslipas.
- Vissa färger kräver extra behandling.
- Golv målade i mörka kulörer kan förstärkas ytterligare genom att applicera Flügger EPV Topplack för en extra slitage- och reptålig yta.
- Blanka extra slitstarka ytor.
- Tål rengöring inklusive punktrengöring med milda rengöringsmedel utan slipmedel, mjuk borste, vatten och tygtrasa.
- Undvik rengöringsmetoder och maskiner som repar eller skadar den målade ytan.
- Epoxifärg bleknar vid kontakt med solljus. Ljuisare nyanser gulnar med tiden.
- Starka särskilt mörka nyanser är mer känsliga än ljusa vid slitage och beröring.
- Där däcken belastar ytan under viloläge kan mjukgörare skapa avflagning, om inte den målade ytan är skyddad med beläggning eller liknande.
- Spärrar inte mot genomslag från kvistar och vattenlösliga färgämnen.
- Belasta ytan försiktigt tills färgen är helt genomhärdad.
- Ytan kan användas efter 10 timmar.
- Bruksklart golv efter 10 timmar
- Extra slitstark yta
- Kemikalieresistent
- Minimera ditt färgavfall genom att på förhand uppskatta hur mycket färg du behöver.
- Tag bort mesta möjliga färg från verktygen före rengöring.
- Färg och rengöringsvätska får inte släppas ut i avlopp, utan samlas upp och omhändertas som miljöavfall.
- Tomma och torra emballage sorteras som plast, metallhandtag bör avlägsnas och sorteras som metall.
- Förvara överbliven färg på rätt sätt så att rester kan användas och miljöpåverkan minimeras.
- (EUH205) Innehåller epoxiförening. Kan orsaka en allergisk reaktion.
- (EUH211) Varning! Farliga respirabla droppar kan bildas vid sprejning. Inandas inte sprej eller dimma.
- (H315) Irriterar huden.
- (H317) Kan orsaka allergisk hudreaktion.
- (H318) Orsakar allvarliga ögonskador.
- (H319) Orsakar allvarlig ögonirritation.
- (H411) Giftigt för vattenlevande organismer med långtidseffekter.
- Övermålningsbar vid 20°C, 60% RF: 10 Timmar
- Genomhärdad vid 20°C, 60% RF: 7 Dygn
Flügger Epoxy Golvfärg 2K - Slitstark Epoxifärg
- 10timmarÖvermålningsbar
- 80GlansBlank
- 8m2/literTäckförmåga per lager





